Основи здоров’я

 

Урок-тренінг на тему:

«Екологічна безпека. Вплив екологічних умов проживання на здоров’я людини»

8 клас

 

Мета:

§  сприяти формуванню у дітей екологічної свідомості, усвідомлення ними цінності та унікальності Природи;

§  навчити розуміти необхідність виконання правил безпечної поведінки; охарактеризувати екологічні проблеми, причини та наслідки забруднення середовища для життя і здоров’я; формувати навички дотримання правил поведінки на природі;

 

Обладнання уроку: презентація «Екологічна безпека», відео «Відношення людини до природи», комп'ютер, мультимедійна дошка, малюнок «Дерево Надії», ватман з екологічними фотокартками.

Тип уроку: засвоєння нових  знань.

Час проведення: 45 хвилин.

Хід уроку.

                                                                             I.  Вступна частина.

 

1.     Ознайомлення учнів з темою і цілями тренінгу. (1 хв.)

2.     Вправа «Незакінчене речення». (3 хв.)

 

Кожному  учню пропонується продовжити фразу: «Природа для мене...».

 

3.     Вправа «Очікувані результати». (2 хв.)

Учням пропонується написати на паперових листочках, чого саме вони очікують від тренінгу. Свої очікування вони кладуть біля «Дерева Надії»

 

4.     Вправа «Правила». (1 хв.)

Діти повторюють правила роботи тренінгу:

§  бути уважним;

§  бути активним;

§  уміти слухати;

§  говорити по черзі;

§  дотримуватися регламенту;

§  бути толерантним.

II.   Основна частина.

 

1.     Показ презентації на тему: «Екологічна безпека» (5 хв.)

 

В процесі показу презентації учні конспектують наданий їм матеріал.

Після цього вчитель задає питання:

 

-         Скільки діб людина не може прожити без чистої води? (8 діб)

-         Чим забруднюються водойми? (Побутовими стоками, добривами і засобами захисту рослин, відходами промислових підприємств, нафтопродуктами у місцях їх видобутку, транспортування  та переробки, кислотними дощами).

-         Чим забруднюється повітря? (Промисловими підприємствами, тепловими електростанціями, аваріями на АЕС, під час пожежі, спалювання сміття,
від пічного опалення і т.д.).

 

 

1.     Завдання «Екологічна казка» (8 хв.)

 

Мета:  пробудити інтерес і любов до навколишньої природи, навчити дітей спілкуванню з нею; формувати почуття причетності до природи, особистої відповідальності за неї.

 

Дітям пропонується вигадати коротеньку казку на екологічну тематику.

 

2.     Завдання «Екологічна реклама».  Придумати  слоган до наданих рекламних логотипів, який  би звертав увагу до екологічних проблем сучасності і спонукав би до екологічної поведінки по відношенню до природи. (8 хв.)

 

 

 

 

 

Робота в групах

 

1.     Вправа  «Пантоміма». (5 хв.)

(Клас поділяється на дві групи. Кожна з груп виконує своє завдання.)

§  Ви з друзями у вихідні вирішили відпочити в лісі на природі.

Завдання І групи. При допомозі пантоміми показати як правильно себе вести в природі.

Завдання ІІ групи. При допомозі пантоміми показати як не треба себе вести в природі.

Давайте разом з вами розробимо правила чемності у матері – Природи:

1.     Не чіпай, не вбивай звірів. Пам'ятай, вони тут господарі, а ти у них в го­стях.

2.     Не чіпай гнізд птахів, не лови пташенят. Сиротам-пташенятам немож­ливо вижити в природі.

3.     Не забирай з лісу їжаків. Вони — санітари лісу, і потрібні йому

4.     Не кричи в лісі, інакше не дізнаєшся, що тут відбувається. Не почуєш, як стукає дятел, як цокає білка, як співає лісовий хор птахів.

5.     Ходи в лісі стежками: в траві вирує лісове життя. Не роби боляче лісо­вим жителям.

6.     Уміло збирай гриби, розумно рви лікарські рослини, квіти. Бо без них земля не квітне.

7.     Не розпалюй в лісі вогнищ. Пожежа в лісі — велика біда.

8.     Просто будь в лісі Людиною.

 

1.     Перегляд відео на комп'ютері  «Відношення людини до природи» (4 хв.)

 

6.1. Мозковий штурм (2 хв.)

 

Як, ви гадаєте, чи є в Україні Закон «Про охорону навколишнього природного середовища»?

 

Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» (ст. 50) визначає екологічну безпеку як стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров'я людей, що гарантується здійсненням широкого комплексу взаємопов'язаних екологічних, політичних, економічних, технічних, організаційних, державно-правових та інших заходів.

III.  Завершальна частина.

1.     Рефлексія (1хв.)

§  Чи здійснились ваші очікування? Якщо здійснились, то приклейте свої листочки на дерево, якщо ні – залишіть на місці.

Продовжіть фразу: «Сьогодні на тренінгу я зрозумів…»

 

2.     Домашнє завдання. (1 хв.)

підготувати колаж по темі уроку.

 

3.     «Прощання». (3 хв.)

Слово вчителя: Давайте з вами станемо в коло, візьмемося за руки і побажаємо природі процвітання, людям — здоров'я, щастя і добра. Уявіть, як ви посилаєте свої побажання. Щось тепле розливається по ваших руках, голові, усьому тілу. Ви будете здоровими і щасливими, доки даруватимете тепло своєї душі Природі і людям!».