Всеукраїнський урок правознавства

                                                                           

Всеукраїнський урок

на тему:

«Права дитини»

Мета:                  познайомити учнів із правами дитини, показати важливість юридичного закріплення права дітей на особливе піклування та допомогу з боку суспільства та держави. Виховувати в учнів розуміння цінності особистості кожної дитини, необхідності дотримання її прав.

поглибити знання учнів про права людини;

познайомити дітей з основними положеннями  Конвенції ООН;

виховувати в учнів негативне становлення до правопорушень.

Тип уроку:       комбінований

Обладнання: мультимедійний  супровід, картки з правами дитини

 

Хід уроку

І Організаційний момент

(Слайд теми уроку)

Учитель: Сьогодні наш урок має назву „ Права дитини”. Людям властиво сприймати дитинство як найщасливішу пору життя. Але діти не лише наша втіха і розрада. Вони наше продовження, наші друзі і партнери.. Тому дуже важливим є виховання у дітей почуття власної гідності, формування самоповаги, відповідальності не тільки за свою долю, але й за майбутнє інших.

         Ви повинні виростати вільними громадянами вільної України, і яким буде завтра наш український народ, якою буде наша держава, залежить від кожного з нас.

- Діти – це маленькі громадяни своєї країни. Вони мають свої обов’язки і права. Право – це те, що ми маємо робити або вимагати без всякого дозволу. Права дитини – це права людини, яка не досягла 18 років.

20 листопада 1989р. було прийнято Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй  «Конвенції про права дитини.» Це найдосконаліший міжнародний документ, що захищає права дітей.

24 серпня 1991р. Україна проголосила свою незалежність, а 27 вересня 1991р. «Конвенція про права дитини » набула чинності в Україні.

Сьогодні ми з вами поговоримо про те, які саме права дітей закріплені в «Конвенції», як Конституції України закріплює ці права за громадянами України, а ви є юними громадянами нашої держави.

Діти мають особливе право на піклування та допомогу  з боку держави. Але нажаль, життя, здоров’я, навчання,  щастя дітей усього світу недостатньо захищені. На сьогодні 250 млн. дітей світу живе за рахунок важкої праці, жебрацтва, пограбувань. 30 млн. дітей світу не можуть навчатися. Кожен рік від хвороб помирає 5 млн. дітей. Поширюється торгівля людей. Використовують дітей, від яких відмовилися батьки, для пересадки органів. В Україні три чверті дітей – діти з хронічними хворобами, а тепер з’явився новий тип дітей  - «діти вулиці»

На основі конвенції про права  дитини Україна  у 1991 році прийняла закон України про охорону дитинства.

 Права дітей записані в Конституції України – головному законі нашої держави, та в

„Конвенції ООН про права дитини”. Конвенція має 54 статті написаних на 6 мовах. Організація об’єднаних націй  має комітет з прав дитини.

 

 

Діти демонструють  альбоми як називаються «Конвенція дитини»

А зараз у кожного  під партою приклеєні картки дістаньте їх. (діти дістають) І проведемо роботу п парах. А тепер зачитує те що написано в картках і пояснює статтю (діти зачитують права з конвенції)

 

1.     Всі діти мають право на медичну допомогу (ст.. 24)

Діти мають право на медичну допомогу за найвищими стандартами
, які реально може забезпечити держава.

2.     Всі діти є рівними у свої правах (ст..2)

Всі діти, не залежно від походження, кольору шкіри,  національності, статі, мови є рівними в своїх правах.

3.     Всі діти мають право на особисте життя(ст.. 16)

Діти мають право на захист від втручання до їх особистого та сімейного життя. Не можна втручатись у листування дітей, порушувати їх честь та гідність.

4.     Всі діти мають право на освіту(ст.)28.29

Дитина має право на освіту, і обов’язок держави – забезпечити доступно для кожної дитини безкоштовну обов’язкову початкову освіту.

5.     Дитина вважається віком від народження до 18 років

Якщо тобі не виповнилось 18 років, ти вважаєшся дитиною. Ти ще ростеш ходиш до школи, одним словом формуєшся фізично та духовно.

 Отже, діти стають дорослими у віці 18 років, проте володіють правами від самого народження. Давайте обговоримо ще деякі права

                   (на екрані з’являються  зображення кожного права):

6.     Дитина має право на любов та піклування

Дитина має право на піклування батьків, родичів,громади та держави.

7.     Всі діти мають право на повноцінне харчування.

Кожна дитина має право на рівень життя, необхідний для її фізичного,
 розумового, духовного. Соціального розвитку, батьки несуть відповідальність за забезпечення необхідного рівня життя людини

8.     Невід’ємне право на життя

Життя кожної дитини є найціннішим не тільки для батьків. Кожна країна має забезпечувати виживання та здоровий розвиток дітей – свої маленьких громадян.

9.     Особлива турбота дітям інвалідам

Дитина – інвалід має право на особливе піклування та умови життя, які забезпечують  її гідність та участь у житті.

10.                       Всі діти мають знати свої права

Держава зобов’язана як найкраще знайомити як дорослих, так і дітей з правами, відображеними у Конвенції ООН про права дитини

Учитель. Існує багато інших прав, які ви маєте знати й реалізувати щодня. Але пам’ятайте ваше право не повинне порушувати права інших. Від народження ви маєте певні права, які гарантовані і захищені державою.. Але ми завжди повинні пам’ятати що у кожної людини крім прав є ще й обов’язки. В даний момент ваш найголовніший обов’язок – це обов’язок.

Не знання закону не звільняє вас від відповідальності за ваші вчинки, дії або бездіяльність.

Як ви виконується  цей обов’язок допоможе нам вікторина.

 

(слайд вікторини)

Вікторина

1.     Який документ затвердила у 1989 році ООН про права дітей?

А) Декларація прав дитини

Б) Конвенція прав  дитини

В) Закон України про охорону дитинства.

 

     2. Який документ прийняла Україна про права дитини у 1991 році ?

          А)Декларація прав дитини

          Б) Конвенцію прав дитини

          В) Закон України про охорону дитинства

 

     3. Як називаються основний закон України?

          А) Декларація прав дитини

          Б) Конвенція прав дитини

          В) Конституція України

4. Це те, що ти повинен робити. Щоб бути корисним собі та іншим?

А) обов’язок

Б) право

 

5. Назви що є правильним з перелічених тверджень.

А) користуватися результатом праці інших

Б) співчувати людині, коли з нею траплялась біда

В) радіти коли в товариша радість

Г) давати обіцянки і не виконувати їх.

 

6. Назвати, що є  не правильним з перелічених тверджень.

А)заздрити успіхам товариша

Б) не дозволяти кривдити себе та інших

В) не поважати товариша, якщо твоя думка відрізняється від твоєї

 

7. Що з перелічених тверджень є правовим?

А) вільно висловлювати думку

Б) користуватись бібліотекою

В)  Дотримуватися моральних норм поведінки.

 

8 Чи порушив закон Буратіно у казці О. Толстого «Золотий ключик» не бажанням вчитись?

А) ні

Б)так

В) це його справи

 

9.  Яке право  порушив Іван – царевич у казці «Царівна жаба»?

А) вільно висловлювати думку

Б) на власність особистих речей

В) на навчання

 

 

10  Хто у казці «Колобок»  учинив най небезпечний закон?

А) вовк

Б)лисиця

В)ведмідь

 

11 У казці Андерсена «Дюймовочка» який злочин виконали  окремі персонажі проти Дюймовочки?

А)вбивство

Б) розбій

В) викрадення

 

12. Мультфільм «Ну постривай!» чи правомірно діяв Вовк,  хапаючи чужі транспортні  засоби  і кидаючись у погоню за Зайцем?

А) так

Б) ні

В) у нього не було іншого виходу

 

В житті дуже часто виникають проблемні  ситуації, які потрібно вирішувати в рамках закону і моралі. Давайте з вами розберемо декілька таких ситуацій.

 

1.Ольга і Андрій стали щасливими батьками прекрасної дочки. Вони вирішили назвати її Весна. Представниця РАГСу відмовила батькам у реєстрації дитини під таким ім’ям і сказала, щоб вони обрали будь-яке “нормальне ” ім’я.

 

2.Батьки 12-річної Марії, вирішили на 3 роки виїхати за кордон. Про своє рішення вони повідомили дочці. Дівчині таке рішення дуже не сподобалося – вона повинна була б залишити своїх друзів і школу, яких дуже любила. Але батьки не хотіли слухати аргументи Марії. Чи було б в данному випадку порушено права дитини?

 

3. 14-річний Станіслав надто близько сприйняв до серця інформацію про право на свободу думки. Він вирішив нарешті сказати своїй учительці з математики, що він про неї думає . Як вирішив так і зробив. При цьому він використав нецензурні слова, принизливі для вчительки. Чи мав він на це право? Чи обмежене в якийсь спосіб право на свободу думки?

 

Гра у командах

У місті „Х” з’явився злочинець, який нападає на підлітків з метою грабежу та насильства.

 

Нам з вами необхідно виробити рекомендації, які давали б можливість дітям уникнути небезпечних ситуацій і звести ризик нападу до мінімуму. Для цього необхідно нам розділитися на три групи, які будуть розробляти рекомендації від імені: батьків; правоохоронних органів та засобів масової інформації.

 

 

 

 

 

Батьки                                                                  Правоохоронні органи

  1. Куплять мобільний телефон.                1. Встановлення комендантської
  2. Зустрічатимуть зі школи.                         години.
  3. Не пустять пізно гуляти.                       2. Проводитимуть чергування.
  4. Постійний контроль.                             3. Розроблення пам’ятки дітям.
  5. Бесіди.                                                       4. Скласти фоторобот.
  6. Віддадуть дитину в спортивну секцію
  7. Не носити провокуючий одяг.

Засоби масової інформації

1. Надрукувати в газетах фоторобот злочинця.

2. Виготовлення на телебаченні ролика.

3. Постійно його показувати по телебаченні.

 

Напишіть які доповнення ви б хотіли в нести до обов’язків для ваших однокласників?

 

Учитель. Отже, давайте підведемо підсумки сьогоднішнього уроку

Узагальнення з теми

«Мозковий штурм»

1.     Коли була затверджена «Конвенція про права дитини» 20 листопада 1989

2.     Коли набрала чинності «Конвенція про права дитини»? 27 вересня 1991

3.     Як називається основний закон України? Конституція

4.     Так які закони ви запам’ятали що знаходяться у «Конвенції прав дитини»?

5.     Скільки статей «Конвенції про права дитини»? 54

 

Висновок

У кожного з нас є права, і ми повинні добре знати їх, щоб захистити себе, якщо хтось хоче нас образити.

Але слід знати не лише свої права, але й обов'язки. Прагнучи відстояти свою свободу, не утискайте свободу інших.